Odmładzanie za pomocą krótkiej fryzuryCzęsto mamy dosyć swoich długich włosów lub po prostu ich kondycja jest tak kiepska, że aż proszą się o obcięcie. Nie jest to łatwa decyzja, ale czasem warto diametralnie zmienić wygląd, a przy okazji odmłodzić swój wizerunek. Ważne jednak, żeby to była przemyślana decyzja, a fryzura została profesjonalnie dobrana do kształtu twarzy i wykonana. Dlatego na początek przyda się obserwacja innych kobiet, pism kobiecych i programów o modzie, aby wyklarowała się jakaś wstępna koncepcja. Przed wykonaniem ostatecznego cięcia warto sprawdzić także swoje możliwości. Taka zmiana fryzury tylko z powodu nagłego impulsu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nie warto także wykonywać samodzielnie fryzury pod namową koleżanki w domu, ani także obcinać włosów pod wpływem nagłego złego humoru.

Dobrze jest najpierw spotkać się z zaufanym stylistą i dać sobie co najmniej 24 godziny na przemyślenie sprawy. Ważne jest tu kilka elementów jak kształt twarzy, okulary, nakrycie głowy, kierunek wyrastania włosów, wiek oraz umiejętności samodzielnego układania fryzury na co dzień. Jest wiele książek, które pomagają w doborze odpowiednich fryzur do każdego kształtu twarzy i zajrzenie do nich może być naprawdę dobrym pomysłem zanim zdecydujemy się na konkretną fryzurę. Poza tym wiele salonów oferuje usługi w zakresie wizażu komputerowego, można się tam dowiedzieć, jak by się wyglądało w różnych uczesaniach i jakie są nasze najlepsze cechy. Dobre uczesanie może bardzo korzystnie pokazać na przykład usta czy oczy.  Ważny jest także typ posiadanych włosów, ponieważ od tego zależy jak będzie się układała nasza nowa, krótka fryzura. Jeśli włosy są proste jak druty i cienkie, prosta i symetryczna fryzura może być najodpowiedniejsza. Takie uczesania często sprawiają, że włosy zdają się być grubsze, niż w rzeczywistości są.


Jeśli włosy są gęste, można sobie zaplanować bardziej cieniowane cięcie, które sprawi, że będą się wydawały gładsze. Warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze włosy. Nawet jeśli jakaś telewizyjna gwiazdka ma na głowie świetną fryzurę, na naszej głowie może ona wyglądać zupełnie inaczej. Do tego wystarczy, że nasze włosy będą się bardzo różnić od oryginału.
I znów, warto wybrać się do stylisty, który prawdopodobnie widział już i układał wszystkie możliwe rodzaje włosów, aby dowiedzieć się, co dla naszych włosów najlepsze. Zresztą wybór fryzjera jest tu kluczowy, ponieważ od jego umiejętności będzie zależał w głównej mierze nasz wygląd, a krótka fryzura obnaża wszelkie mankamenty. Na wygląd krótkich włosów największy wpływ ma cięcie. Może ono stworzyć albo zniszczyć krótką fryzurę. Warto upewnić się, że nasz stylista jest wyszkolony i doświadczony w pracy z krótkimi włosami. Dobre strzyżenie krótkich włosów często zajmuje znacznie więcej czasu, niż cięcie włosów długich. Musi ono być precyzyjne, aby fryzura była odpowiednia. Warto pamiętać, że jako klient płacący za usługę mamy prawo wymagać odpowiedniej jakości. Jeśli coś jest nie tak, należy od razu poinformować o tym stylistę, który naprawi problem. Jeśli odmówi poprawki, warto pójść do kierownika salonu i porozmawiać bezpośrednio z nim. Jeśli dba o swoją reputację, postara się o poprawę. Kiedy już posiadamy krótką fryzurę można pomyśleć o dalszej stylizacji, czyli farbowaniu i trwałej. Kolorystyka musi być zgodna z naszą urodą i stylem i w zasadzie nie ma znaczenia długość włosów, ale trwała na krótkich włosach to już bardziej złożone zagadnienie. Musimy zastanowić się czy trwała nie spowoduje na naszej głowie żenującego „baranka”.

Po wykonaniu krótkiej fryzury należy także zmienić podejście do makijażu. Przy krótkich włosach makijaż jest podwójnie ważny i widoczny, fryzura taka przyciąga uwagę do twarzy. Najpierw trzeba zdecydować, co w naszej twarzy wygląda najlepiej. Jeśli są to oczy, warto je podkreślić, jeśli usta to należy na nich skupić uwagę widza. Należy pamiętać, że przy krótkich włosach należy staranniej nakładać podkład, ponieważ już długie włosy nie przykryją pewnych niedociągnięć.

Krótkie włosy pomagają także wyeksponować pewne ozdoby i akcesoria, do tej pory ginące w gąszczu długich pukli. Długie kolczyki dodają uroku krótkiej fryzurze i czynią ją bardziej interesującą, a kółka doskonale pasują do każdego. Długie kolczyki z kamieniami jubilerskimi dodają uszom, odkrytym przez krótką fryzurę, miłego blasku. Jeśli nie nosi się zwykle naszyjników, być może dobrym pomysłem byłoby rozważyć kupno kilku złotych lub srebrnych łańcuszków z przywieszkami lub bez, aby sprawić, że szyja będzie przyciągała uwagę. Jeśli nie lubi się łańcuszków, można nosić przywieszki na jedwabnych sznureczkach. Rzecz jasna, również szaliki i apaszki zawsze są dobrym rozwiązaniem.